Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

  

Úvod

Před několika dny jsme měřili zesilovač Aldax SPV 250P, který při pokusu o proměření frekvenční charakteristiky, při výstupním výkonu menším jak 1W shořel. Není zcela běžné aby jakýkoliv zesilovač po řádném sestavení a nastavení pracovních bodu nepřežil měření frekvenční charakteristiky, která je prováděna jen při zlomku výstupního výkonu.

 

Po pravdě řečeno, byl to první mnou měřený zesilovač, kde se taková nemilá věc přihodila. První s dlouhé řady zesilovačů, které se již čítají na tisíce. Netrvalo dlouho a komunita sdružující se na audiowebu, započala s přístupem jim vlastním s napadáním mé osoby. Proto považuji za nutné uvést některé fakta na pravou míru.

 

Frekvenční rozsah

Jedna z teorii poškození zesilovače ADAX směřovala k proměřované šířce pásma.

.

 

Jakožto pamětník a příznivec zesilovačů W. Marshalla Leacha, který vždy preferuje a preferoval zesilovače s šířkou pásma alespoň 400kHz, pamětník vinylových desek a magnetofonů STUDER REVOX A77, ale také znalý současných technologii jako SACD a DVD audio, zastávám názor, že běžný zesilovač musí přenášet frekvenční pásmo daleko za 100kHz.

QQF-55 KS 500W svým frekvenčním rozsahem sahá k 500kHz, chystá se novější verze pro velmi široký sortiment použití, bez omezení výkonů a s ještě lepšími vlastnostmi.

 .

 

 

Opravdový Sinclair, ne "ALDAX - Electronics by Sinclair&Pierre", staví své zesilovače, které i pro Subwoofery přesahuji šířkou pásma hranici 150kHz a nejsou v této oblasti omezeny na pouhých 20 či 40kHz.

 .

 

Upozornil jsem ALDAX aby poopravila dokumentaci ke svým zesilovačům a dopsala, že je přísně zakázáno připojení gramofonu na vinylové desky, magnetofonu, SACD, DVD audio či podobného zdroje signálu, který má větší frekvenční rozsah jak 20kHz což zaručeně zesilovače ALDAX zničí.

.

 

Napájecí napětí

Další z teorii poškození zesilovače ADAX byla v malém napájecím napětí, kdy ještě nefungují proudové zdroje.

.

 

Proudové zdroje

Není nic jednoduššího jak prokázat nesprávnost teorie o nefunkčních proudových zdrojích, jejich simulací. Hlavním nedostatkem proudových zdrojů je jejich velká závislost na napájecím napětí a ještě větším nedostatkem proudových zdrojů je jejich teplotní závislost.

Na grafech jsou patrné změny proudu v závislosti na napětí, ale rovněž změny proudu v závislosti na teplotě. Při zapnutí zesilovače s napájecím napětím  ±30V a teplotě 20°C teče tranzistorem BF469 proud cca 4,8mA, stejný proud teče při teplotě 54°C a napájecím napětí ±60V. Z grafů je rovněž patrné, že napájecímu napětí ±11V při teplotě 0°C odpovídají  proudy při napájecím napětí ±60V při teplotě 80°C.

 

.

 

Nelze tedy v žádném případě mluvit o stabilitě či nestabilitě způsobené napájecím napětím. Pokud společnost ALDAX na svém výkladu trvá, je nutné aby i tento požadavek specifikovala v technických parametrech.

.

 

 

Otevřená snaha o vyhrožování

Samozřejmě nechyběly ani různé formy vyhrožování a osočování se záměrného zničení modulu, vše se neobešlo bez patřičné dávky vulgarity a trvalé péče o mé znalosti.

.

 

Závěr

Jen zopakuji, že měření Aldax SPV 250P bylo naprosto korektní, bylo naprosto stejné jak měření QQF-55 s MJ11015/16  a mnoha dalších zesilovačů. Většinu zesilovačů měřím pro pokles 10 až 20dB není žádnou výjimkou měření zesilovače od 1 či 2Hz do 1MHz a výše.

 

Ták měřil W. Marshall Leach a já tak od sedmdesátých let měřím taky. Není jiná možnost jak proměřit zesilovač s rovnou přenosovou charakteristiku v rozmezí 5Hz÷100kHz, která je zapotřebí pro SACD a DVD audio.

Společnost ALDAX by měla namísto nesmyslného vymýšlení příčin, všechny požadavky řádně specifikovat v technických parametrech. 

 

Frekvenční rozsah

Pokud je pro zesilovače ALDAX natolik nebezpečný kmitočet nad 40kHz dopsat, že je přísně zakázáno připojení gramofonu, magnetofonu, mikrofonu, SACD, DVD audio či podobného zdroje signálu, který má větší frekvenční rozsah jak 40kHz což je mimo technické parametry zesilovačů ALDAX v důsledku čeho se zesilovače zničí.

 

Teploty

Jak je patrné z charakteristik proudových zdrojů, proud se s teplotou 0°C÷80°C, při napájecím napětí ±60V pohybuje od 6mA do 4,3mA. Chyba v proudovém zdroji je téměř 50%, je-li zesilovač ALDAX opravdu tak citlivý na přesnost proudových zdrojů, je nutno přesně specifikovat při jaké vnitřní teplotě můžou být zesilovače ALDAX provozovány.

 

Napětí

Platí to co jsem uvedl v souvislosti s teplotami. Napětí  ±60V je označeno za maximální, k tomuto napětí je dodáván i transformátor. Napětí minimální není vyznačeno a tvrzení, že je nutno napoprvé připojit zesilovač na tvrdé, maximální napájecí napětí ±60V je naprosto scestné.

Jak jsem uvedl, první připojení každého zesilovače na malé napětí a s proudovým omezením, teprve pokud je vše v pořádku tak napětí zvedat. Pokud je moderní pojetí ALDAXu obrácené, vše naplno pokud je něco špatně tak je to hned minulostí! Nech to ALDAX uvede do technických parametrů.

 

Zdroj: Sinclair

 

.

  

Psáno pod čarou

Společnost ALDAX a její příznivci by měli vždy umět vést diskuzi v odborné rovině. Pokud nemají v odborné rovině co říci, měli by mlčet! Nenahrazovat svou neznalost osobní rovinou a neustálým hledáním zástupných témat.

Moderátoři by měli být nestraní a nezasahovat do problematiky z pozice své síly, sami by měli netetiketu nejenom dokonale znát a ctít, ale v jejím duchu diskuzi moderovat.

.

 

Umazávání textu, obzvlášť odkazů, za účelem znemožnění získání komplexních informaci k dané tématice, sice často udělá z autora textu hlupáka, ale problematiky znalejší si zdroje nakonec dohledají.

.

 

 

Diskuse

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz