Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

 

Úvod

Jak jsem již zmínil v článku Kytarový zesilovač, je připravovaná relativně jednoduchá konstrukce zesilovače určeného převážně pro montáž do reproduktorové soustavy. Takto vytvořená aktivní reproduktorová soustava je ideální pro různé hudební nástroje, či jiné využití.

Návrh pokročil, schéma je kresleno v EAGLE včetně návrhu plošného spoje, který tak dostal svou konečnou podobu. Plošná spoj je navržen tak aby obsahoval vše potřebné pro nejdokonalejší podobu. Pro realizaci jednodušších zapojení, není nutné některé části plošného spoje osazovat k tomuto účelu bude několik materiálových rozpisek a osazovacích plánů.

 

 

 

 

Konstrukce

Zapojení je jednodeskové:

  • Na desce plošného spoje o rozměrech 175mm x 50mm je výkonová část s dvoupásmovými korekcemi, regulace hlasitosti a předzesilovač s nastavitelným zesílením.
  • Zvolil jsem výkonovou část osazenou dvěma páry HEXFET Power MOSFETů IRFP240PbF a IRFP9240PbF, koncový stupeň plní zároveň funkci korekčního zesilovače.
  • Předzesilovač zaručuje výstupní úroveň +6dB. Vstupní citlivost je plynule nastavitelná a umožňuje připojení zdroje signálu od cca 5mV výše.
  • Regulace vstupní citlivosti je realizována vně samotného plošného spoje a je ovládána dalším potenciometrem, který je zařazen přímo za vstupní konektor.
  • Zapojení je rovněž připraveno pro připojení zařízení pro úpravu signálu s případnými efekty, pro tento účel je k dispozici krom vstupu i napájecí napětí.
  • Není zapomenuto ani na možnost zapojení výstupního konektoru s linkovou úrovní.
  • Pro správné nastavení výstupní úrovně je zařízení doplněno o obvod kontroly úrovně, ke kterému je možno připojit libovolný analogový či digitální zobrazovač.
  • Pokud by někomu nevyhovoval výstupní výkon v rozmezí 50W ÷ 250W, pak je připravena možnost zapojení do můstku s navýšením výkonu až na 500W. Pro tento účel je vyveden výstupní signál i napětí pomocných zdrojů. Další potřebný plošný spoj bude cca poloviční velikosti.
  • Proudové omezení je realizováno již klasicky za pomocí zenerových diod, omezující napětí UG.
  • Není zapomenuto ani na precizní stabilizaci výstupního SS napětí, tentýž obvod plní i funkci kontroly SS složky ve výstupním signálu.

 

  

 

  

Dokončení velmi zajímavé a brzy

 

Diskuse

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz