Úvod
Vše se stále více točí kolem paralelního zpracování informací. Rychlost jednotlivých výpočtů se dostává stále více do slepé uličky a nelze do nekonečna navyšovat rychlost, jediným pokračováním v růstu výkonu je zpracovávání více informací současně.
Prvním významným krokem v paralelizaci výpočtů byla architektura AMD K8 (ClawHammer), která se výrazně odklonila od směru navyšování taktu, kterým šla architektura Intel Prescott (Northwood). Procesory AMD s taktem 2,0GHz tak byly výkonově srovnatelné s procesory Intelu na taktu 3,2GHz.
Budoucnost mikroarchitektur
8. až 12. listopadu minulého roku se konalo světové sympozium o mikroarchitekturách "Micro41", kde byla poodhalena možná budoucnost vývoje jednotlivých mikroarchitektur.
Diskuse se samozřejmě soustředily kolem SIMD (Single Instruction, Multiple Data) a MIMD (Multiple Instruction, Multiple Data).
.

Intel Larrabee
U grafického procesoru Larrabee, obdobně jak u Cell Broadband Engine (Cell BE), se Intel snaží postavit GPU z mnoha CPU, kde každé jádro dokáže zpracovávat zcela samostatné vlákno.
.
Programovatelné GPU
Této problematice se více věnuje společnost Nvidia
.
Paralelní hardware
Jde o problematiku, které se více věnuje společnost AMD a pojetí je poněkud odlišné od Itel Larrabee, konečné řešení by mělo nést název AMD Bulldozer.
.
Instrukční sady AMD SSE5 spolu s Intel AVX
Jistou dobu se zdálo, že nebude nalezena společná řeč a vzniknou odlišné instrukční sady, ale čas pokročil a vše je jinak.
AMD přizvalo k tvorbě SSE5 i Intel, ten však odmítl spoupráci a AMD vydylo první instrukce této sady. Po čase přišel Intel s převratným a "neslučitelným" řešením v podobě AVX.
Dnes je situace taková, že SSE5 a AVX mají mnoho společného, stávají se vzajemně kompatibilní a obě společnosti AMD i Intel pracují na podpoře obou instrukčních sad.
.
Závěr
Stále více dochází ke střetu různých směrů vývoje mikroarchitektur, která cesta je ta správná, ukáže až čas a její prosazení se na trhu.