Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

 

Úvod

Hi-Fi_sti celého světa se od věků honí za dokonalostí zvuku, přičemž často ani netuší co vlastně hledají. Hi-Fi anglicky High fidelity, česky vysoká věrnost, od tohoto slovního spojení by se mělo vše odvíjet.

 

Sroll

Zesilovač v cenové kategorii 450tis,-Kč, v článku Zesilovače Sroll vs. HQQF jsem se již zmínil o superzesilovači Sroll, alespoň takto byl mnohými prezentován, tehdy jsem napsal:

"Sroll dává přednost neslyšitelnému zkreslení, podíváme-li se na jeho měření 200 Hz až 20kHz, zjistíme, že zkreslení je sice v závislosti na frekvenci dost stále, ale současně dost velké a co hlavně, je velmi dobře slyšitelné! Užitečný signál je v úrovni -10dB a jeho intermodulační složky v úrovni -85dB, tedy o pouhých 70dB slabší, o síťovém rušení ani nemluvě."

 

Ukázka intermodulačních produktů zesilovač Sroll

 

Dále se můžeme dočíst:

"Celkově z měřených vlastností vyplývá, že jde o pokrokovou konstrukci, která rozhodně není jen nějakou kompilací obecně známých zapojení a konstrukčních pravidel. V mnohých měřitelných vlastnostech předstihuje ostatní špičkové zesilovače. Poslechněte si jej na vlastní uši zhodnoťte jeho přínos pro poslech hudby. Poslechové testy naznačují, že i v těch neměřitelných vlastnostech je vynikající a představuje nové možnosti v reprodukci hudby.

Luděk Šroll"

 

Jak to vypadá v reálu, je patrné z měření intermodulačního zkreslení, kdy zesilovač k základnímu signálu přidá nekonečný les intermodulačních produktů a jeho autor si ještě pochvaluje, jak je to s frekvencí stabilní.

 

 HQQF Topologie Federmann

Řadu let mí odpůrci bojují všemi prostředky proti Topologii Federmann, v článku  Další měření HQQF-55-507 jsem poodkryl další měření této dokonalé topologie, vše vychází ze zcela odlišného pohledu na problematiku zpětné vazby a její pochopení či nepochopení, jak bylo popsáno v článku Hi-Fi zesilovače a milníky jejich topologii.

 

Dva signály bez náznaku vzájemné modulace

 

U zpětnovazebních konstrukcí vychází vše z Dynamické saturace některých obvodů, nejčastěji vstupních, ke které dochází v důsledku nesprávného návrhu a fatálních chyb v topologii, zapříčiněných nepochopením funkce celkové zpětné vazby.

Jen dokonalým pochopením funkce celkové zpětné vazby a všech jejich dopadů, je možno postavit topologii, která je naprosto lineární, na frekvenci nezávislá, ale hlavně na rozdíl od výše vedené nepřidává k základnímu signálu, žádné jiné nežádoucí signály, co do zesilovače přijde, jen to v zesíleném stavu odejde.

 

Slovanet

Slovanet je v současné době web snad s největší koncentrací rádoby elektrotechnických odborníků a expertů na Hi-Fi problematiku v bývalém ČS prostoru, pojďme se tedy podívat, jak na slovanetu vnímají les intermodulačních produktů, které zesilovače Sroll dle naměřených hodnot produkují.

 

Odborník na Hi-Fi zvuk

 

Zde se jasně ukazuje, že zvuk může být velmi příjemný a líbivý, přitom na hony od originálu vzdálen. Topologie Sroll nebyla nikdy zveřejněna, ale výsledky měření mluví za vše, na výstupu zesilovače prales na frekvenci nezávislých intermodulačních produktů, dokonale zabarvuje jakýkoliv zvuk, takový zvuk si rychle najde řadu příznivců, ale s Hi-Fi to nemá nic společného, sic by byla cena sebevyšší.

 

Závěr

Závěr nechť si každý sám udělá, zda chce platit a poslouchat líbivý zvuk či zvuk věrný, či preferuje přístroj produkující řadu intermodulačních produktů, či zesilovač který žádný intermodulační produkt nepřidá.

Hi-Fi je však dle významu toho slova jen jedno a tím i zůstane.

 

Diskuse

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2025 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz