Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

 

AMD-ATI

Po koupi ATI společností AMD se výrazně změnila strategie výroby grafických čipů. Nové řady přichází v kratším intervalu a výrobní proces začíná rychle dohánět, ba dokonce předhánět výrobní proces kterým jsou vyráběny procesory.

Není divu, že AMD má tak velký zájem právě na dobrých grafických procesorech, když se mají stát budoucím hnacím motorem v jejich stěžejních technologiich "Buldozer - Fusion a blízká budoucnost AMD" "Fusion, budoucnost nejenom pro AMD"

.

 

RV770

Před necelým rokem přivádělo AMD na svět novou řadu grafických karet vyráběným 55nm výrobním procesem, jejíchž nástup byl poněkud komplikovaný a čekalo se na výrobce GDDR5, kteří nestíhali s výrobou těchto pamětí Radeon HD 4870, AMD RV770XT s GDDR5 přichází až v červenci.

 

Cesta k RV870

Situace je podobná jako před rokem, společnost AMD úspěšně zvládla 40nm výrobní proces, ale stále nemůže do světa vypustit nové grafické procesory, které již budou podporovat DirectX 11 a mnohé další.

DX11 se v současné době stává brzdou dokončení grafického jádra RV8XX, AMD řeší situaci novými grafickými procesory vyrobenými již 40nm výrobním procesem, zatím však bez podpory DX11.

 .

 

RV740 a RV790

Některé nové 40nm grafické jádra se již objevují v ovladačích a jsou certifikovány. RV740 se svými 640stream procesory je celkem bez problémů IT veřejností přijato, ale RV790 rozpoutalo značnou řadu dohadů a spekulací.

Nejdříve se objevily specifikace, že jde o grafické jádro vyrobené 40nm výrobním procesem, které jasně dokládaly jak výrobní proces, tak jednotlivé takty a napětí o počtu strem procesorů se více méně vedly stále dohady, zda bude stejný jako u RV770 (10*16*5), či bude 960 (12*16*5) nebo dokonce 1000 (10*20*5) a výkon dosáhne k 1,7TFlop/s.

 

RV790 vs. GeForce GTX285?

Pravděpodobně příznivci konkurenčního tábora, jejichž karty zatím nepřekonaly bájný 1,0TFlop/s, nemohli unést značný náskok ve výrobnícm procesu a další nárůst výkonu, ještě před příchodem DX11 a začala se rodit další "senzace", do světa se začaly vypouštět zprávy o ročním vývoji, který je zakončen pouhopouze zvýšením taktu RV770 o 100MHz!?

.

 

Dovolovat se pravdivosti výsledku na doloženém screenu, opírat o něj celý článek a zároveň tvrdit "znal princip programu GPUz, tak ví, že program NEUMÍ idntifikovat pro autora utility neznámé GPU ... a většina kolonek je vyplněna špatně ... až do vydání karty." je poněkud úsměvné.

Takové, či dokonce lepší karty "ATI Radeon HD 4870 XOC Black Edition (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)" jsou však v prodeji již téměř rok [SKU : 4870PE5512DTXOC] a vůbec nezáleží na tom, zda o nich někdo ví či nikoliv, samozřejmě je v prodeji i ATI Radeon HD 4870 X2 XOC Black Edition [SKU : 4870X2PE52GXOC].

.

 

Závěr

Zanechme spekulací a vyčkejte Hannoverského CeBITu konaného 3. až 8. března 2009, kde AMD zřejmě prozradí více, pokud neprozradí, pak musíme vyčkat až na 6. dubna 2009 kdy bude RV790 uveden společně s RV740.

 

 

Zdroj: Net, Digi Times, PC Tunning


Psáno pod čarou

Po zveřejnění článku mi přišlo několik zajímavých, výhružných anonymních SMS zpráv, upozorňujících mimo jiné na zápatí webových stránek PCT, které nebudu ani citovat!

Nevím jestli právě tímto anonymní, či anonymního pisatele dostatečně uspokojím, ale jako dostatečnou odpověď bych citoval příslušné znění Autorského zákona:

 

Zákon č. 121/2000 Sb, zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským atd.

Část první

Právo autorské a práva s ním související

Hlava I: Právo autorské

Oddíl 2: Volná užití a zákonné licence

§ 31 Citace

(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo

  • a) užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,
  • b) užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu, vědecké či odborné tvorby a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem,
  • c) užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu;

Vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.

Konec citace zákona.

 

Zápatí PCT

V zápatí webových stránek PCT je uvedeno "© 2006 Mediacop, s.r.o. Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek bez písemného souhlasu vedení internetové redakce serveru PCTuning.cz je zakázáno."

Uvedený text nelze povýšit nad zákon! Každý zákon má obecnou platnost a platí bez ohledu na to co si kdo na svých stránkách, či ve svých textech uvedl.

Nejlepší a jediné řešení jak předejít nechtěnému použití svých textů pro účely kritiky, je psát tak aby nebylo co kritizovat.

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz