Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

 

 

Již v roce 2006 jsme se mohli dočíst, že AMD zpochybňuje vývoj více-jádrových procesorů, takto se nechal slyšet vedoucí technolog společnosti AMD Phil Hester, který zpochybnil aktuální vývoj procesorů, a honbu za více jádry.

 

 

Naznačil rovněž, že společnost AMD se ve vývoji odklání od směru vývoje a zaměří se směrem k APU (Accelerated Processing Units), následně jsme mohli slyšet o AMD Fusion, AMD Bulldozer a AMD Torrenza, které byly avizovány na rok 2009.

 

 

 

Za další dva roky se toho již mnoho napsalo, počátky kde tyto směry vzbuzovaly pouze úsměv již pomalu pominuly, tímto směrem se dnes začíná ubírat i konkurenční Intel a částečně Nvidia, rok 2009 se již nezadržitelně blíží.

Této problematice se často věnuje Fuad Abrazovic na serveru Fudzila od, kterého jsou informace přebírány i pro české IT servery.

 

Shrnutí

Všechno je to poněkud složitější než některé IT media bezhlavě prezentují.

  • Vývoj X86 kompatibilní se stále více dostává do složitější situace, kde navyšování výkonu CPU, není již dávno úměrné vynaloženému úsilí, dá se již mluvit o slepé cestě.
  • Na vrcholu si představíme, CPU a směrem dolů Severní most a pod ním Jižní most, na tuto vertikální strukturu navazují na patřičných úrovních struktury horizontální. Budoucnost je zřejmě v integrování všeho do CPU. Nyní jsme v období, kdy má společnost AMD již v CPU integrován řadič pamětí, který byl původně v Severním mostu.
  • Dá se nyní předpokládat i integrace GPU, o kterou se již neúspěšně pokusil i Intel, sic prvenství nepatřilo ani jemu, nýbrž společnosti Cyrix, již před mnoha lety s projektem MediaGX.
  • Společnost AMD bude dříve či později integrovat grafické jádro ve funkci grafické karty do procesoru, ale nikdo si zatím neuvědomuje, že nejde o integraci grafické karty, jak ji prezentuje často Faud Abrazovic, ale že jde o něco zcela odlišného nového a převratného, něco co tu ještě nebylo, kde integrace GPU je pouhou drobností.
  • Fuadovy, následně i české současné spekulace IT serverů, o nemožnosti spojení dvou čipů pro jejich pouhou odlišnost ve velikosti výrobního procesu jsou zcela scestné. Pokud by společnost AMD, či kterákoliv jiná společnost chtěla spojit jakékoliv různé čipy, dokonce i množství pasívních prvků, pak vytvořili Hybridní IO, jak jej známe několik desítiletí i z produkce bývalé Tesly.
  • Již víme, že nové Fusion čipy se mají vyrábět v TSMC, kde je spíše pravděpodobné, že budou vyráběny stejnou SOI technologii a zřejmě již při 45nm výrobním procesu, není tedy důvod pro jejich následné spojování, ale spíše se hledá cesta pro jejich spojení v jednom čipu.

 

 

 

APU aneb Accelerated Processing Units

V případě APU, jde o něco zcela převratného, což nemá mnoho společného, s tím co jsem právě napsal a týkalo se pouze GPU (Graphic Processing Unit) a ne APU (Accelerated Processing Units), což si mnozí stále pletou.

  

Hammer 2001

 

APU je krok, jak zapojit do práce CPU další výpočetní jednotku, obdobnou ALU (Arithmetic Logic Unit) a AGU (Adress Generation Unit), které můžeme vidět například v 64bitovém procesoru Hammer již v roce 2001, Výpočetní jednotka která může zachovat X86 kompatibilitu a zvýšit výkon CPU na desetinásobky výkonů současných procesorů.

Nyní jsou dvě roviny integrace grafického jádra či jeho částí, jedna rovina pouze jako všem známá grafická karta a druhá rovina, jako jednotka podílející-se na výpočetním výkonu procesoru, neboť grafické jádro umí některé druhy výpočtů provádět mnohem efektivněji a rychleji než současné procesory.

  

Zdroj: Fudzila, AMD pdf.

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz