Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

  

Úvod

Další ze série článků "Nebuďte negramotní", který ukazuje další z explozí geniálních nápadů na Slovanetu. Samozřejmě je rozebíráno zapojení HQQF, jehož funkce není nikomu známá, tak je chytrých více než dost a geniální rada stíhá radu ještě geniálnější.

 

Historie článků Nebuďte negramotní

  1. Nebuďte negramotní, aneb SPICE Compatibile programy
  2. Nebuďte negramotní podruhé, aneb neznalosti "Mistrů" při výpočtech
  3. Nebuďte negramotní potřetí, aneb výkonová ztráta
  4. Nebuďte negramotní počtvrté, aneb výkony a výkonová ztráta
  5. Nebuďte negramotní popáté, aneb 83 let nepochopená celková zpětná vazba
  6. Nebuďte negramotní pošesté, aneb exploze neznalosti a xenofobie na hifi_slovanetu
  7. Nebuďte negramotní posedmé, aneb proč v hudbě mizí detaily či systematické zabíjení Hi-Fi zvuku
  8. Nebuďte negramotní poosmé, aneb Ještě větší blb než jsme si mysleli, majitelé DPA330 třeste se!!!
  9. Nebuďte negramotní podeváté, aneb Ještě větší blb než jsme si mysleli, pokračování  

 

HQQF-55-506-1-1

Ano čtete správně HQQF-55-506-1-1, jde o jedno párovou verzi HQQF-55-506 postavenou na plošném spoji HQQF-55-506-5-1, tedy nejsou osazeny všechny tranzistory.

Autor perys použil napájecí napětí ±40V a zátěž 8Ω a práve tato verze stála za dalším kolem explozí geniálních nápadů na Slovanetu.

"Mistr" Matoušek píše, že "Nikoliv, statistika servisu jednoznačně ukazuje, že pochybně dimenzované věci hoří často a rády a berou s sebou na onen svět další věci." a přitom vůbec nechápe že pochybně dimenzovanou věcí není Federmannovo HQQF, ale naopak například Dudkovo DPA330, které je dáváno za vzor!

 

 

 

Proudové omezení

Jak jsme si napsali v předchozím článku Nebuďte negramotní poosmé, aneb Ještě větší blb než jsme si mysleli, majitelé DPA330 třeste se!!! proudové omezení u Federmannova HQQF je na rozdíl od Dudkova DPA330 naprosto perfektní a nemá chybu, možná mu bude brzy věnován samostatný článek.

Naopak Dudkovo DPA330 pracuje daleko za hranicí povolených hodnot a jeho majitelé mají štěstí, že ještě stále pracuje. Podobnou situaci však již známe u pojistky Pavlem Dudkem realizované diakem a triakem u DPA110, která byla pouze marketingovým trikem.

 

Dimenzování HQQF-55-506-1-1

Podívejme se jak je na tom s výkonovým dimenzováním perysovo HQQF-55-506-1-1, při napájecím napětí ±40v a zátěži 8Ω.

Podíváme-li se do dalších charakteristik, pak zjistíme že 80W HQQF-55-506-1-1, je oproti 170W DPA330 dimenzováno rovněž mnohem lépe, na koncových tranzistorech zůstává mnohem menší úbytek napětí.

Proudové omezení je naprosto stejné jak v 5 párové verzi a zůstává na cca 5A, jen maximální pracovní proud se nám zvýšil na 4,5A, stále je posazen v 20 a 12A charakteristikách dostatečně nízko.

Hranice povolené výkonové ztráty výkonových tranzistorů 150W je v grafu vyznačena žlutě, pro jalovou složku se ztrátový výkon může rovněž zvýšit až o 50%, čímž by byly tranzistory zatěžovány ne do 50W, ale až do 75W, což je ve srovnání s povelenou ztrátou 150W, stále pouhých 50% a to při výstupních výkonech přes 80W.

 

 

 

 

Závěr

1 párová HQQF-55-506-1-1  

Podíváme-li se do článku Topologie Federmann, část XIII pak zjistíme, že použitím pouze jednoho páru výkonových tranzistorů, se zátěž budiče 5 x zmenšila a tudíž se 5 x zvětšilo jeho zesílení, ale zesílení koncových tranzistoru se 5 x zmenšilo, proto byl ponechán proud budičem, což zdánlivě zajistí 5 x rychlejší nabíjení a vybíjení kapacit zátěže budiče.

Přeloženo do srozumitelné řeči, zesilovač nebude výrazně rychlejší, neboť souhrnná strmost tranzistorů je 5 x menší a nula od nuly pošla, pro použitý výkon je zesilovač stále dostatečně předimenzován. Jak bylo v minulosti avizováno, budou krom 5 párové verze i verze 1, 3 a 10 párové.

 

Slovanet

Další kolo explozí geniálních nápadů na Slovanetu však nemá cenu vůbec komentovat, těžko někomu cokoliv složitějšího v elektrotechnice vysvětlovat, když doposud nezvládl ani malou násobilku, bez které je cokoliv v elektrotechnice naprosto nemožné.

Že neumí počítat mladí či nezkušení, že neumí počítat lidé mimo obor se dá pochopit, neboť vzorem by jim mohli jít ti zkušenější, ale co je nejzarážející, že počítat neumí ani na Slovanetu uznávané osobnosti, které by tato činnost měla živit.

 

Diskuse

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz