Procesory
Úvod
Ještě jsem nedopsal Konec X86compatibile a již se zde rýsují další významné změny. Společnost Nvidia se dává dohromady se společností ARM a na CES 2011 právě Nvidia oznámila významné rozšíření své NVIDIA® 3D Vision™, jak jinak než za spolupráce někdejší části IBM, dnes Čínské společností Lenovo.
Akcie Nvidie stoupají k výšinám
Pravě takto by se dala popsat situace po ohlášení podpory X86_NEcompatibile procesorů Windows 8 od společnosti Microsoft.
Společnost Nvidia se na tuto chvíli dobře připravovala společně se společností ARM, která již dlouho tlačila na odklon OS od X86compatibile. Akcie Nvidie, tak posílily za dva dny přes 20%!
AMD a GlobalFoundries
Podívejme se na text GlobalFoundries výrazně posiluje svou pozici, kde jsem v závěru textu napsal "Velmi zajímavý může být vývoj spolupráce se společností ARM Ltd na procesorovém jádru Cortex A9, který je přímou konkurencí pro Intel Atom, Vice President výrobních systémů a technologií Thomas Sonderman se již na toto téma a rozměr 28nm nechal slyšet."
Závěr
Netrvalo tak dlouho a máme zde výsledky, konkurence se začíná výrazně měnit a procesorový trh zřejmě dozná nebývalých změn. Procesory ARM jsou sice první, kterým se takto otevírá cesta k doposud striktně X86compatibile Windowsům, ale tímto se otvírá cesta pro většinu výrobců procesoru, aby právě na jejich procesorech mohl být brzy spuštěn OS Windows.
Naopak procesory X86compatibile se tak rázem stanou velmi těžkopádné a žravé, neboť jejich tranzistorová a energetická náročnost je obrovská. Vyčkejme na reakce výrobců procesorů a hlavně výrobců procesorů X86compatibile.
Zdroj: MoneyCentral
Předmluva
Právě taková otázka se dere do popředí ve světle událostí posledních dní. V mnoha textech jsem kritizoval X86compatibile, nebylo tomu jinak ani v textu AMD FUSION – AMD BULDOZER
kde jsem napsal "X86compatibile svázalo výpočetní výkon procesoru, ztěžkopádnělo jeho chod a stalo se značnou brzdou všech X86compatibile procesorů. Společnost AMD našla směr, jak se od X86compatibile oprostit a přitom zůstat se svými procesory X86compatibilní, koupila společnost ATI a začala připravovat revoluci, revoluci, které mnozí nevěnovali žádnou pozornost.
Posléze se probudil Intel i Nvidia. Společnost Nvodia se snaží konkurovat svou Teslou, možná spíše odvádět pozornost či směr vývoje, ale zbytečně. Společnost Intel taky zareagoval, ale jeho Intel Larrabee nemá na růžích ustláno a Intel nemá dostatek zkušenosti s GPU, aby dokázal výrazněji konkurovat. Společnost AMD tak na pokraji zájmu pracuje na něčem zcela novém a převratném."
Úvod
Nedá mi abych úvodem necitoval svůj článek, který vyšel 15. 10. 2007 na Živě.cz:
Nízkopříkonové procesory ARM Cortex – A9
„Představujeme první plně syntézové, jedno a vícejádrové procesory pro široké spektrum mobilních zařízení, schopné podávat výkon až 8 000 DMIPS.“
Již jsme si zvykli se spíše zaměřovat na procesory x86 kompatibilní, kde neustále soupeří AMD spolu s Intelem a řada dalších výrobců procesorů je opomíjena. Rozhodně stojí za pozornost společnost ARM (Advanced RISC Machine), která právě zveřejnila na své výroční konferenci „ARM Developers’ Conference“ v Kalifornské Santa Kláře zcela novou řadu procesorů ARM Cortex-A9.
Společnost působí hlavně na poli mobilních a ultra mobilních, mediálních a multimediálních zařízení. Ke svým novým procesorům a jejich implementaci si společnost ARM vybrala další partnery NEC Electronics, NVIDIA, Samsung, STMicroelectronics a Texas Instruments.
Společnosti nebudou mít na poli mobilních telefonů lehkou pozici, neboť proti nim stojí značná konkurence oznámená na posledním IDF v San Francisku - šestnáct společností na čele s Intelem. Hlavním rozdílem obou uskupení je, že společnost ARM není výrobcem čipů, ale zabývá se pouze duševním vlastnictvím, vyvíjí a prodává technologii a konečný návrh a to jak hardwarový tak softwarový, kdežto společnost Intel realizuje výrobu od počátečního návrhu až po konečnou podobu čipu.
Něco málo o procesoru ARM Cortex-A9
16/32-bitový RISC mikroprocesor s proměnlivou délkou „High-Efficiency Superscalar Pipeline“, který může zpracovávat na jednom jádře až čtyři instrukce v jednom cyklu, při frekvenci 1GHz.
MPCore technologie zvyšuje výkonovou rozšiřitelnost a kontrolu nad příkonem procesoru, tato technologie již byla licencována vice jak deseti společnostem, jako NEC Electronics, NVIDIA, Renesas Technology a Sarnoff Corporation, kde je používána již od roku 2005.
Procesor podporuje akcelerátory, DMA (Direct Memory Access) - přímý přístup do paměti a vícejádrové zpracování.
Procesory budou vyráběny v TSMC za použití 65nm výrobního procesu, čip bude mít velikost pouze 1,5 mm2 a spotřebu 250 mW.
Vícejádrové technologie zahrnují ACP (Accelerator Coherence Port), GIC (Generalized Interrupt Controller) pro softwarovou přenosnost a optimalizaci, „Multicore TrustZone technology“ pro vizualizaci a paravirtualizaci
Disponuje DSP (Digital signal processing) a SIMD (Single Instruction Multiple Data) rozšířením a TrustZone a IEM (Intelligent Energy Manager) technologiemi.
FPU (Floating-Point Unit) s dvojnásobnou přesností
Dále podporuje NEONTM Media Processing Engine, Optimized Level 1 Caches, Thumb-2 Technology, Jazelle RCT a DBX Technology a mnohé další.
Procesor je taky podporovaný PrimeCell fabric IP components including the PL341.
Windows 8!
X86_compatibile, ale i X86_NEcompatibile podpora
Operační systém Windows 8 půjde spustit i na tabletech a noteboocích bez X86compatibile procesorů od Intelu a AMD, právě tuto skutečnost dnes potvrdilo vedení Microsoftu.
Na toto oznámení již dlouho čekali výrobci hlavně nízko_příkonových procesoru, ale i Nvidia, která měla Intelem zavřenou cestu k procesorům X86compatibile. Největší radost snad může mít společnost ARM, která jak je vidět výše je na tuto situaci dobře připravena, ale i společnost AMD, které se velmi ulehčí při AMD Bulldozeru a AMD Fusionu.
Snad jenom společnost Intel bude mít více práce, aby udržela své dominantním postavením na trhu zaručené a lehce nabyté zisky.
Zdroj: Windows8 News,
Čínská či Taiwanská společnost TMSC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited) vystupující jako světově největší pronajimatel svých elektro-litografických výrobních kapacit, společnost, která má meziroční nárůst výroby o 25% a vlastní osm výrobních Fab.
.
.
Společnost AMD
Společnost AMD se již připravuje na vypuštění svého prvního procesoru Deneb, vyráběného 45nm výrobním procesem, dále je snahou společnosti přejít do konce roku 2009 na 32nm výrobní proces.
Grafické čipy a čipové sady vyrábí v TMSC 55nm výrobním procesem, ve 2. Q. 2009 bude 40nm výrobním procesem vyráběna nová řada 8XXX s podporou DX11.
Společnost Nvidia
Společnost Nvidia nemá vlastní výrobní kapacity, je odkázána pouze na technologie TMSC, kterých zatím využívá s jistým zpožděním.
Společnost Intel
Společnost Intel již rok vyrábí své procesory 45nm výrobním procesem, stejně tak bude vyráběna zcela nová procesorová řada založená na Intel Nehalému, ne jinak tomu bude s připravovaným grafickým čipem Intel Larrabee. Přechod na novou 32nm výrobní technologii je avizován na přelom roku 2009/2010.
Společnost TSMC
Připravuje na příští rok, přelom 1. a 2. Q 40nm výrobní procesy:
CLN40G
40nm výrobní proces vhodný pro výrobu běžných polovodičů, převážně CPU pro stolní počítače a servery.
CLN40LP
40nm výrobní proces vhodný pro výrobu energeticky méně náročné polovodiče, převážně CPU pro přenosné PC, notebooky.
CLN40LPG
40nm výrobní proces vhodný pro výrobu energeticky nejméně náročné polovodiče, převážně CPU pro kapesní zařízení a PC.
.
Na 4. Q. 2009 je připravován 32nm výrobní proces, který navazuje na předchozí výrobní procesy.
.
.
.
Závěr
Konec roku 2009 bude ve znamení nasazování 32nm výrobního procesu, kde se budou všechny tři či čtyři společnosti přijít s 32nm výrobním dříve než poslední.
Mnohem zajímavější bude průběh příštího roku, kdy ve 2. Q. společnost TMSC uvede 40nm výrobní proces, který bude v té době menší než 45nm výrobní procesy AMD i Intelu, poprvé v dějinách výroby grafických karet se tak dočkáme, že rozměr výrobního procesu bude menší jak rozměr výrobního procesoru CPU, vždy GPU značně zaostávalo za CPU.
Je pravděpodobné, že společnost Nvidia využije této situace a výrobní proces CLN40LPG využije pro svůj procesor Tegra. Rovněž se spekulovalo o tom, že společnost AMD využije 40nm výrobní proces pro své procesory Fusion.
.
Zdroj: My Drivers
Rubriky
L
Nejnovější
- HQQF 2 x 510-514 v jedné skříni
- HQQF 2párová levná verze
- Audio - Koronavirus a pětašedesátníci
- Genealogy of the genus Federmann
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR, nyní As vs. Ws
- Novinky Hi-Fi světa 09/2019
- Transiwatt pod palbou Trolů podruhé
- Transiwatt pod palbou Trolů
- Federmannovo zkreslení
- I MISTŘI se mýlí, aneb 50let slepé cesty po desíti letech
- Ochrana zesilovače
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR PC a step down
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR PC expertem
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR Lingvistou
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR trapně perlí
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR a Curieova teplota (Tc)
- Ceník zesilovačů III. tisíciletí, zesilovačů HQQF (únor 2019)
- Bezpečnostní rizika v Česku, aneb konec volné soutěže
- Bastlírna a všeuměl Team boss EKKAR stále perlí ...
- Závěrečný 23. článek v Praktické elektronice AR 12/2018
- Již 22. článek v Praktické elektronice AR 11/2018
- 7nm AMD finišuje v TSMC, Intel stále v nedohlednu
- Moduly a díly audio-zesilovačů
- Již 21. článek v Praktické elektronice AR 10/2018
- Jubilejní 20. článek v Praktické elektronice AR 09/2018
- Horko a Team boss EKKAR opět na EB radí
- 19. článek v Praktické elektronice AR 08/2018
- 18. článek v Praktické elektronice AR 07/2018
- Topologie Federmann opět hýbe internetem?
- 17. článek v Praktické elektronice AR 06/2018
- Rébus s ECC81 a opět EKKAR
- Ceník zesilovačů III. tisíciletí, zesilovačů HQQF
- USA odstupují od jaderné dohody s Íránem, světová ekonomika se otřásá v základech!
- 16. článek v Praktické elektronice AR 05/2018
- 15. článek v Praktické elektronice AR 04/2018
- 14. článek v Praktické elektronice AR 03/2018
- Internetové reakce na PE-AR květen 2018, EKKAR stále ve střehu
- NOVIČOK a konspirace?
- Petro-Yuan přichází, konec hegemonie dolaru?
- Elektronkový předzesilovač HQQF-55-510 opět trochu jinak
- Předzesilovače a charakteristiky RIAA stále dokonaleji a stále jinak
- RIAA dnešních dnů vs. Actidamp, EKKARovy rady nadevše
- Je všechno jenom náhoda?
- 13. jubilejní článek v Praktické elektronice AR 02/2018
- Malé ohlédnutí nejen za rokem 2017...
- 12. výroční článek v Praktické elektronice AR 01/2018, PF 2018
- DIN stále žije
- 11. článek v Praktické elektronice AR 12/2017
- Bastlírna opět ve starých kolejích a všeuměl EKKAR opět perlí
- 10. článek v Praktické elektronice AR 11/2017
- Cena Bastlířů 2017 - Vyhodnocení komentuje EKKAR
- 8. článek v Praktické elektronice AR 09/2017
- 9. článek v Praktické elektronice AR 10/2017
- 7. článek v Praktické elektronice AR 08/2017
- Výroba tranzistorů v ČSSR podle EKKARa
- 6. článek v Praktické elektronice AR 07/2017 a co dál?
- Měření FFT, pokořena hranice -300dB!
- 6. článek v Praktické elektronice AR 07/2017
- Proudová ochrana audio zesilovače
- Výroba elektronek v ČSSR podle EKKARa