Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

 

Úvod

Jak se stalo poslední měsíce zvykem, zesilovač HQQF Topologie Federmann je postupně podrobován řadě srovnání s jinými více či méně věhlasnými stroji a přístroji. Srovnávání vyvolává stále více otázek, na které mnozí stále marně hledají odpovědi. Nebylo a není tomu jinak ani poslední srpnový týden, kdy šel zesilovač HQQF Topologie Federmann na zkušenou do světa.

 

 

 

Na slovanetu můžeme sledovat první dojmy z nezávislého testování zesilovače HQQF Topologie Federmann. Výsledný zvuk je tvořen celým akustickým řetězcem, od záznamového media, přes přehrávač, předzesilovač, zesilovač a v neposlední míře reproduktorové soustavy a poslechovou místnost. Rovněž musíme vzít v potaz posluchačovy návyky, jeho vkus a další neuvedené vlivy.

 

Zdeněk Richtr alias Křeček na sebe vzal velkou zodpovědnost, neboť se vždy najde více než dost těch, kteří budou jeho práci a výsledky testů znevažovat, byť by byly jakékoliv. Ostatně samotný průběh diskuse od prvopočátku tomu napovídá, značná část příspěvků míří pouze do osobní roviny nemá s poslechovými testy a jeho výsledky nic společného.

 

 

 

 

Testovací prototyp zesilovače HQQF

Zde je nutno si uvědomit, že nejde o finální výrobek, ale testovací prototyp, jehož účelem bylo ověřit řadu výrobních technologii, potřebných pro výrobu finálních výrobků. Dále testovací prototyp zesilovače HQQF slouží k poslechovým testům a ověření potřeb a nároků potenciálních uživatelů, neboť zesilovače HQQF jsou určeny výhradně pro zakázkovou výrobu a každý kus je originál uzpůsobený potřebám jeho budoucího majitele.

 

 

 

 

První dojmy z testů zesilovače HQQF

Měl bych napsat výsledky, ale raději jsem volil příhodnější slova, kterými mohou být první dojmy a slovo první? to má taky svůj význam, neboť lze předpokládat, že testy budou pár dnů pokračovat a že se jich zúčastní i další posluchači a hodnotitelé, čímž by byl výsledek komplexnější.

 

Mechanická konstrukce

Zde je na první pohled patrné, že Federmannova technologie HM/AAA aneb Heavy Metal Audio Analog Amplifier nese své ovoce. Velmi pevná kompaktní skříň, velmi dobře chrání konektory a ovládací prvky předního panelu, ve výrobní verzi i panelu zadního, ale hlavně si velmi dobře poradí s odvodem tepla, zesilovač je oproti konkurenčním zesilovačům o mnoho chladnější, proto mají polovodiče mnohem lepší pracovní podmínky a mnohem větší životnost.

 

Poslech

Zde je na první pohled dost nesrovnalostí, jako například, že poslech přes předzesilovač má lepší zvuk než samotný konec, přičemž každý prvek může signál od originálu jen oddálit a zhoršit. Kdyby byl předzesilovač naprosto ideální, pak by musel být jeho zvuk v nejlepším případě identický, nikoliv lepší. Vysvětlení může být hned několik, například že si posluchač zvykl na jistý druh zkreslení a pokud jej v signále neslyší považuje to za chybu. Zarážející věc jsou i úplně chladné chladiče. Zesilovač je sice konstruován, tak aby jeho provozní teplota byla dostatečné nízká, ale u všech předchozích testů, kde si uživatelé sami nastavovali hlasitost, byly nejteplejší místa skříně, chladiče ohřáté na pracovní teplotu až ke 40°C. Z teploty chladičů lze usuzovat, že výkon dodávaný do reproduktorových soustav, byl jen řádu desítek mW, tedy pro kvalitní poslech velmi malý a značná část nástrojů skončila pod prahem slyšení, nelze se tedy divit, že poslech byl jaký byl.

  

Další významnými nesrovnalostmi je pocit, že zesilovač má zvýrazněné okraje pásma a současně v poslechu, jako by byla spodní část pásma potlačena, k tomu pocit ozvěny či echa. Zde jde o technicky si odporující pocity u kterých je třeba hledat příčinu jinde, od návyků, zvyků a vkusu posluchače, přes vlastnosti přenosové soustavy a poslechové místnosti, ale také v mnohem triviálnějších věcech na které se řadu let zapomíná a tím je rozmístění a fázování reproduktorových soustav.

 

Rozmístění a fázování reproduktorových soustav

Rozmístění a fázování reproduktorových soustav je zdánlivě triviální záležitost, kterou dnes nemá cenu řešit, Každý používá konektory RCA, kde je pravý kanál označen červeně a ostatní je zdánlivě samozřejmost. Většina zesilovačů udělá dostatečný kravál a polarita reproduktorové soustavy se moc nepozná.

 

Pokud se začneme dostávat do opravdového Hi-Fi prostředí, pak je snaha aby zvuk byl věrnou kopii originálu a začne nám hrát roli absolutně vše. Pravý kanál musí být pravý a rána do bubnu musí začínat výchylkou reproduktoru směrem k posluchači, nikoliv naopak, tedy od něj, čím kvalitnější zesilovač, tím bude ve fázování reproduktorů větší rozdíl. Testovací prototyp zesilovače HQQF je zapojen jako invertující a to jak předzesilovač, tak koncový stupeň. Použijeme-li i předzesilovač, pak na výstupu bude 2 x obrácený signál, tedy ve fázi, pokud využijeme jen koncový stupeň, pak na výstupu dostaneme pouze 1 x otočený signál a musíme obrátit i polarizaci reproduktorů. Je třeba si uvědomit, že jde o testovací prototyp zesilovače HQQF, u finálních verzí budou tyto možnosti jinak.

 

Pokud u jiných zesilovačů polarizace nehrála roli, u zesilovačů HQQF je tato role velmi významná, proto je přinejmenším vhodné polarizaci překontrolovat. Velmi jednoduchá kontrola spočívá v tom, že se na vstup zesilovače připojí ss signál, například tužková baterie a v okamžiku připojení se musí pohnout membrána basového reproduktoru směrem dopředu, nikoliv dozadu a naopak. Teprve pokud jsme si jistí že pravý reproduktor je opravdu připojen k pravému kanálu a kladné napětí pohybuje membránami reproduktorů směrem dopředu, tedy k posluchači, můžeme si být jistí, že je to zapojeno správně.

 

Závěr

Pokud nemáme správnou polarizaci reproduktorů, je to něco, jako bychom seděli ke zdroji signálu zády, jako bychom místo fouknutí, vzduch nasáli, zhorší se prostorová orientace a výrazně se omezí nástupy jednotlivých nástrojů, neboť k posluchači se dostává až druhá půlvlna a první jakoby odražená od vnitřního prostoru reproduktorové soustavy. Čím věrnější zesilovač budeme testovat, tím větších rozdílu se dopátráme, a právě touto chybou může být zatížen současný výsledek poslechového testu. Vyčkejme tedy kontroly fázování a dalších testu, třeba nám Zdeněk Richtr alias Křeček brzy prozradí více, včetně vlivu polarizace reproduktorů. Proto ještě jednou zopakuji, že polarizace přes celý zesilovač je jiná než přes samotné koncové stupně!  Při provozu přes samotné koncové stupně je třeba reproduktory obrátit! Z provedených testů není tento krok patrný.

  

Většina příspěvků je však věnována osobním útokům, ty je třeba přehlížet, nestojí za pozornost, jak bylo již dávno napsáno v článku Troll na českém a slovenském internetu a dalších, byť by byly sebeurážlivější, jinak se vlákno dokonale rozbije a k žádnému výsledku se nedojde. Toliko rada pro diskutující na téma Zesilovač HQQF (Federmann) slovanetu.

 

Historie článků Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí

Diskusní vlákno Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí,

Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí

Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí 14÷15. července 2012

Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí 21÷22. července 2012

Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, měření HQQF vs. HYPA

Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí 11÷22. srpna 2012

Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, Hradiste pod Vratnom

Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, Hradiste pod Vratnom bez HQQF?

Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, víkend 26. srpna

Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, poslední srpnový týden.

 

Diskuse 

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz