Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Předzesilovače

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

 

 

Úvod

 

Po necelém roku od vydání článku Hybridní zesilovače Federmann, elektronkový předzesilovač je načase poodhalit další detaily této dokonalé a neobvyklé a originální konstrukce.

 

Pohled na čtveřici SMD osazených spojů

 

 

 

Šumové vlastnosti

 

Jedním z důležitých parametrů jsou šumové vlastnosti zesilovače, které předurčují jeho použití, podívejme se nyní na několik detailů šumových vlastností.

 

Přepočtené vstupní šumové napětí

 

 

Výstupní šumové napětí

 

 

Šumový výkon

 

 

Frekvenční charakteristika

 

 

Závěr

Přepočtené vstupní šumové napětí dost pod 6 nV/√Hz je lepší než vynikající, při zesílení cca 24dB se na výstupu pohybuje šumové napětí na úrovni 80 nV/√Hz. Stále jsou to čísla, které mnohým moc nenapoví.  

Pokud provedeme součet přes akustické pásmo, dostaneme výstupní šumové napětí, které dosáhne k 11µV. Jde o předzesilovač, který má výstupní napětí větší jak 66V, odtud dostaneme odstup S/N 20*log(66V/11µV) roven 135dB což je naprosto bezkonkurenční.  

Přepočtené vstupní šumové napětí 6 nV/√Hz řadí tento elektronkový plně symetrický předzesilovač mezi špičkové produkty. Lze jej použít nejenom jako budič koncových tranzistorů, ale také jako vysoce kvalitní předzesilovač či pasivní korekční předzesilovač.

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení

 

Úvod

Konstrukce HQQF jsou vesměs zveřejňovány, čímž se stávají soustavným terčem kritiky. Dnes se podíváme na některé konkurenční zapojení, jak je to vlastně s veřejností či neveřejností mnoha prodávaných výrobků. Najdou se i takoví, co by chtěli své výrobky prodávat, ale jejich schéma tajit, dokonce i pro ty kteří by si výrobek koupili jako stavebnici a sami sestavili.

 

Pro tyto případy si neumí představit oživování libovolného zapojení, když sestavitel ani neví co sestavil a nemá tak žádnou možnost výrobek řádně překontrolovat či proměřit. Jedním z takových výrobků je i HYPA300SE či její stavebnice. 

 

 

Původ zapojení

Když jsem psal článek Nebuďte negramotní počtvrté, aneb výkony a výkonová ztráta přesněji jeho část

"Reinkarnovaná Dudek Pavel Audio do podoby HYPA

Pavel Dudek se dlouhé roky hřál na výsluní příznivců Hi-Fi, kde neměl žádnou konkurenci, zájem však o zesilovače DPA dávno opadl a prodeje rovněž, není divu že příchod Topologie Federmann řady HQQF-55-506 v době kdy se snaží své DPA reinkarnovat do podoby řady zesilovačů HYPA není nikterak vítán."

 

ani jsem netušil, jak přesně jsem se v odhadu trefil, většina zapojení nese silné znaky DPA, přesněji řečeno původního zapojení Borbelyho a Cordella, které jen byly předlohou pro jejich DPA klony.

 

 

HYPA konstruktéři se dnes snaží říci, že DPA je již dávno překonáno a jejich zapojení, sic podobné jako vejce vejci DPA či  spíše Borbelymu je zcela jiná třída, má přece zcela jinak nastavené pracovní body. Zapomínají však říci, že pracovní body vychází z Topologie Federmann. V samotném manuálu uvádí "V HYPA300SE jsou použity zkušenosti předních světových konstruktérů  E.Borbelyho, J.Curla a dalších. Ve vstupním diferenciálním zesilovači jsou použity tranzistory JFET s optimalizovaným proudem přes jednotlivé tranzistory. Dále jsou pak upraveny kompenzace, nastavení klidového proudu, zdroj."

 

 

  

Dnes je opravdu těžké postavit cokoliv originálního, neboť škála zapojení je natolik velká, že jen velmi obtížně někdo dokáže přidat cokoliv vlastního, pak nezbývá než kombinovat z již známého a punc originality dodat tajností zapojení, jak to známe od BV_Audio či CustomWorks.

 

Punc originálnosti

Punc originálnosti je defakto skryt pouze pod rouškou tajného zapojení výrobku, který je veřejně dostupný a aby se tento pomyslný, falešný punc originality co nejdéle udržel, je třeba jakýkoliv náznak jeho vyzrazení nemilosrdně potírat, ne jinak tomu bylo ani při zaBANování dalšího z řady uživatelů na slovanetu.

 

 

NET_Stihomam

Doslova NET_Stihomam musí pronásledovat několik jedinců na internetových fórech, kteří mají stále větší strach, aby nebylo odhaleno či prozrazeno že například PA300SSE zesilovač od BVaudio bylo po vzoru Topologie Federmann zrychleno použitím rychlejších tranzistorů, stejně tak řada zesilovačů DPA či upraveny pracovní body HYPA300SE od CustomWorks.

 

 

Závěr

Předzesilovač HYPA300SE je prezentován společností  CustomWorks jako DIY projekt. Jak se dívat na samotné slovo DIY (Do it yourself) česky či slovensky Udělej či Urob si sám. Je vůbec možné či přijatelné, aby si mohl někdo sám něco sestavit, aniž by měl k dané stavebnici schéma?

 

Jak je vidět ano. Česko-Slovenští konstruktéři či spíše jen stavitelé, nechci napsat "cvičené opice", jsou ochotni se spokojit pouze s osazovacím plánem, aniž by vůbec znali schéma, aniž by vůbec věděli, jak věci fungují a ještě tento stav budou vehementně bránit. Pokud se vyskytne kdokoliv kdo má jen nepatrně odlišný názor, či by chtěl o problematice vědět více, je okamžitě smeten zaBANován a označen za mou další identitu.

 

Odtud vyvstává naléhavá otázka, kde se poděly zlaté české ručičky, kde se poděla vzdělanost českého národa? Opravdu se chceme chovat pouze jako cvičené opice, zde něco zapájet, nevědět co a na nic se neptat? Přitom slepě papouškovat, že ta či ona topologie je dokonalá či naopak zavrženíhodná a přitom neumět přečíst jakékoliv schéma? Předzesilovač HYPA300SE je prezentován společností  CustomWorks jako DIY projekt, ale jeho manuál HYPA300SE je bez schematu pouze návodem pro cvičené opice.

 

Diskuse

 

 

 

 

 

 

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

  

Úvod

O komba je stále velký zájem ať již o hotové či stavbu vlastních. Kombo HQQF-55-506K_mono je právě takovou odpovědí na tento neutuchající zájem.

Snahou bylo dát návod na stavbu špičkového nejenom kytarového komba, při ještě dostupné ceně.

 

 

 

Popis

Zapojení je plně integrované s výběrem těch nejlepších polovodičů a možností použít i levnější náhrady. Lze volit mezi dvěma vstupními konektory, jeden pro nízkou impedanci a malé vstupní napětí od 0,5mV a druhý pro vyšší vstupní impedanci a větší vstupní napětí až po 2,7V.

K nastavení vstupní citlivosti jsou použity potenciometry. Dále je zapojení vybaveno filtrem Prezenc a dvoupásmovými, dle výběru 15dB či 20dB korekcemi. Za potenciometrem hlasitosti se předpokládá připojení výkonového zesilovače, nejlépe Zesilovače HQQF-55-506W-5-1.

Pro připojení externího zesilovače či připojení jiného zdroje signálu jsou použity další dva konektory. Pro kontrolu úrovně signálu před regulátorem hlasitosti je zařízení vybaveno vlastním V-U_metrem.

 

Závěr

Kombo HQQF-55-506K_mono je ideální volba pro mnohé nejenom začínající hráče na kytaru či jiný hudební nástroj. Filtr Prezenc je ideální pro konferenciéry, aby jejich hlas více vyniknul. Výkon je více než dostačující a kvalita rovněž.

Kombo HQQF-55-506K snese nejpřísnější srovnání se špičkovými výrobky. Brzy budou zveřejněny další detaily o konstrukci a stavbě. Předběžná velikost plošného spoje je 30*400mm.

 

Diskuse

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2025 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz