Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

  

Úvod

Tento text je volným pokračováním textu Stavíme zesilovač. V předchozím textu na příkladu stavby jednoduchého zesilovače QQF-55 KS 500W jsem uvedl několik vhodných praktik při stavbě libovolného zařízení.

Nyní se můžeme podívat na stavbu zesilovače HQQF-55-503W-4-2. Nejde o mnoho složitější zapojení, přesto je stavba nesrovnatelně náročnější.

 

 

 

Plošný spoj

Plošný spoj byl navržen v programu Eagle, jeho návrh, pokud neberu v úvahu zúročení mnohaletých zkušeností a estetického cítění potřebného ke kvalitnímu prostorovému návrhu není nikterak specifický.

Totéž však neplatí o jeho výrobě, která byla zadána profesionální společnosti specializované na výrobu plošných spojů.

 

  • Materiál byl zvolen o síle 2,5mm, čímž se dosáhla výrazně vyšší tuhost, jak u tenkých materiálů.
  • Poněvadž se jedná o výkonový zesilovač, jehož souhrnný výkon na plošném spoji přesahuje 1kW, bylo nutno zvolit dostatečnou sílu měděné vrstvy, tu jsem zvolil 70µm s vědomím, že při prokovování otvorů dojde k dalšímu nárůstu o více jak 30µ. Výsledná síla měděné vrstvy je tedy větší jak 100µm.
  • Oboustranný plošný spoj je samozřejmě oboustranně chráněn nepájivou maskou a pájecí plošky včetně prokovených otvorů jsou galvanicky pocínovány.
  • Pro snadnější orientaci nechybí ani potisk vrchní strany, kde bylo nutno volit velikost tisku, tak aby se vše prostorově vešlo a číslování součástek zůstalo viditelné a čitelné i po jejich osazení a zapájení.
 

Jde o plošný spoj, jehož návrh i provedení je vysoce profesionální, čemuž odpovídá i jeho užitná hodnota, ale i jeho cena. Osazováním takto provedeného plošného spoje je zapotřebí zachovat co nejvíce jeho původních hodnot a vlastností, proto je nutno osazovat a hlavně pájet s citem a rozvahou.

Pokud někdo nemá dostatek zkušeností, doporučuji nejdříve odzkoušet pájení na zkušebním plošném spoji, kde nevznikne žádná škoda.

 

 

 

Součástky

Součástky je nutno pečlivě před použitím překontrolovat. Je nutno překontrolovat, zda jsou všechny a zda jsou správné hodnoty. Osazování je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost a mít na paměti, že případná záměna součástek, bude mít za následek přinejmenším složitou a pracnou výměnu. V horším případě hrozí její zničení i dokonce zničení dalších součástek.

 

 

 

Po důkladné kontrole můžeme přistoupit k osazování.

 

  • Samozřejmě začínáme s osazováním odporů, nejdříve těch menších. Standardně používám odpory s kovovou vrstvou 0,6W ±1%, které jsou známy pod označením R204.
  • Dále pokračujeme v osazování malých a postupně větších a větších prvků, polovodiče osazujeme jako poslední, obzvlášť výkonové tranzistory. Tvarování prvků pomocí přípravku nemusím ani připomínat.
  • Odpory a jim podobné je vhodné pájet přes podložku, tak aby se nedotýkaly povrchu desky, čímž zaručíme výrazně větší mechanickou odolnost, ale i menší povrchové svody a tím i lepší elektrické vlastnosti, lepší dlouhodobou stabilitu i delší životnost.

 

 

  

Pokračování brzy

Diskuse

Plošné spoje 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2025 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz