Úvod
Tento projekt vznikl z části shodou příznivých okolností a také jsem zužitkoval nasbírané informace a nové podněty v oblasti Hi-Fi reprodukce. Navíc jsem už dva roky skladoval ve skříni jeden kus velmi kvalitního reproduktoru Dynaudio 30W-100, který přímo volal po uvedení do provozu.
Nejdříve jsem určil, jakou ozvučnici chci postavit, jestli uzavřenou nebo typu Bass reflex. Přesto, že není ani v domácích podmínkách obtížné spočítat a naladit bass-reflex, padla nakonec volba na uzavřený typ skříně. Jednak se v uzavřené ozvučnici tento reproduktor hravě dostává na kmitočty pod 30Hz a také má velmi vysokou zatížitelnost, 400W RMS a 1000W Peak a bylo by škoda to nevyužít až nejnižším frekvencím. Je totiž známo, že v oblasti pod rezonančním kmitočtem rychle narůstá výchylka membrány reproduktoru v ozvučnici typu bass reflex a částečně tak omezuje maximální výkon na nejnižších kmitočtech. Kmitočtový průběh je velmi vyrovnaný a SUB vůbec nehučí a neduní, ale to předbíhám.
Ozvučnice
Vnější rozměry skříně jsou 43 x 43 x 60cm.Protože mám docela dost prostoru, volil jsem spíše větší hloubku a zepředu vypadá skříň docela pohledně a nenápadně, vzhledem k průměru reproduktoru 10“.
Skříň je velmi robustní, v podstatě ze dvou částí. Vnitřní plášť část je z dřevotřísky 16mm a celé je to ještě opláštěné dřevotřískou s černým laminem 18mm. Stačilo jen nažehlit hrany a povrchová úprava je velmi hezká. Přední stěna je ukončena zkosením dřevěnou hranou v úhlu 45°. Celá přední plocha je několikrát zatmelena, přebroušena a konečný nátěr je barvou Eternal. Výsledek je velmi čistý černý mat. Stěny vnitřního prostoru jsou polepeny molitanem o tloušťce 3cm.
Elektronika je samostatná kapitola
Koncepčně se jedná o SUB pro poslech v bytových podmínkách, avšak s velkou přebuditelností až do hudebního výkonu 500W. Což při RMS 5W zajišťuje přebuditelnost až 20dB. Tímto by i hlasité pasáže měly hrát bez omezení limitací zesilovače. Vše napájí dva transformátory. Jeden hlavní o výkonu 300VA, velmi kvalitní provedení audio v kovovém opláštění a malý 4VA transformátor pro napájení propusti. Propust je koupená v GME a do budoucna ji hodlám nahradit něčím komfortnějším, nicméně zvukově je velmi kvalitní.
Jako koncový zesilovač jsem zvolil zesilovač Federmann QQF-55 KS: Dva moduly zapojené do můstku, s koncovými tranzistory MJ11015, MJ11016 a napájením ± 42VDC, by mohly jít na hudební výkon až k 500W.
Napájecí zdroj je stavebnice firmy Wellman, doplněný o dva další filtrační kondenzátory 10G/50V. Celková Filtrační kapacita je takto 2 x 20G. Napájení propusti zajišťuje stabilizátor s LM317, rovněž na miniaturní destičce od Wellman.
Veškerá elektronika je umístěná na zadním panelu, který tvoří z vnitřní strany lamino deska 18mm a na ní hliníkový plech 4mm x 360 x 360 mm, který slouží jako chladič pro tranzistory a uchycení pro audio vstupy a napájení ze sítě. Komplet zadního panelu je pak přišroubován 8 imbusovými šrouby M6 do zakousavacích matic. Toto uspořádání je velmi praktické, protože jak se později ukázalo, při nutnosti provedení nějakých úprav je demontáž zadní části otázkou 5 minut.
Napájecí transformátory jsou uchyceny na výztužném kříži v centru skříně. I když je prostor zcela uzavřený, ani po několika hodinách provozu, nebyl transformátor přehřát, a měl maximálně do 40°C.
Přiznám se, že po prvním zapojení a prvním poslech jsem byl zklamán a přišlo na řadu měření. Nejdříve jsem změřil napětí na výstupu zesilovače a ukázalo se, že na svorkách je velmi rychlý pokles již od 40Hz. Následným měřením jsem zjistil, že problém není v koncovém zesilovači, ale v propusti. Po konzultaci s panem Federmannem, jsem vyměnil výstupní kondenzátor o hodnotě 470nF za kondenzátor elektrolytický 20µF. Rovněž jsem vyměnil původní IO typu NE5532 za OPA2134.
Nyní byl zvuk zcela o něčem jiném a na elektrické straně šel dolní mezní kmitočet bez poklesu hravě až ke 20Hz.
Následně jsem ještě udělal malou úpravu v Modulech QQF-55 KS, kdy první modul je nastaven na zesílení 40, což zajišťuje plný rozkmit při vstupním napětí 1V. Měřícím CD s úrovní výstupního signálu
-6dB jsem na výstupu pro subwoofer výstupu CD přehrávače Denon naměřil hodnotu kolem 500mV. Pro plnou úroveň by to pak mělo být kolem 1000mV. Druhý modul v můstku má odpor R9 zvýšen na hodnotu 4k7. Původně tam bylo 680Ω, ale při plném rozkmitu by již mohl být tento odpor přetěžován napětím z výstupu prvního modulu můstku QQF-55 KS.
Jako finální úprava bylo nastavení dolní propusti. Jelikož nemám nastavení vyvedeno vně SUB, je nastavení provedeno napevno, a to srovnáním s jiným SUB značky KEF model 30B, podle průběhu který jsem změřil v Programu ARTA.
Zvukově SUB doplňuje dva malé satelity 12L s osazením Beyma 5MP60 a T2030. Ve výsledku si zvukově velmi rozumí a zvuk je velmi celistvý, Dynaudio je prostě kvalita.
Zesilovač QQF-55 KS se ukázal být jako velmi dobrá volba, zesilovač má velmi dynamický, čistý a neutrální zvuk s velmi dobrou výkonovou rezervou. Výkonové tranzistory se nehřeji ani při vyšších hlasitostech. Rovněž elektronika je absolutně potichu, žádné zemní smyčky, naprosto žádný brum nebo šum. Ani když přiložím ucho zcela k reproduktoru, tak nic není slyšet. Situace je stejná jak při spojení se zvukovou kartou PC, tak při připojení na výstup CD Denon.
Rovněž propojení modulů QQF-55 KS je zcela bezproblémové a moduly Federmann QQF-55 KS jsou vhodné na realizaci velmi kvalitního zesilovače jak pro zcela začínající amatéry, tak pro pokročilé konstruktéry. Jištění pojistkami je zcela dostačující. Primár transformátoru je jištěn rychlou pojistkou 2,5A a elektrický ráz při zapnutí napájení tlumí termistor. Napájení koncového zesilovače má dvě pomalé pojistky 3,5A. Což by zajistilo trvalé RMS 80W. Transformátor je dimenzován na trvalý výkon 150W a hudební výkon může dosahovat až k 500W. Rovněž nebylo nutno řešit opožděné připojení repro k zesilovači, protože zapnutí a vypnutí nepůsobí žádné zhoupnutí repro, jen je slyšet při zapnutí a vypnutí napájení slabé kliknutí.
Jak jsem zmínil, SUB by si zasloužil kvalitnější dolní propust a také automatické vypínání napájení hlavního transformátoru, pokud není přítomen signál.
Takže je stále co zlepšovat. Ale o tom, je tento náš koníček.
Vladimír Žinčík
Rubriky
L
Nejnovější
- HQQF 2 x 510-514 v jedné skříni
- HQQF 2párová levná verze
- Audio - Koronavirus a pětašedesátníci
- Genealogy of the genus Federmann
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR, nyní As vs. Ws
- Novinky Hi-Fi světa 09/2019
- Transiwatt pod palbou Trolů podruhé
- Transiwatt pod palbou Trolů
- Federmannovo zkreslení
- I MISTŘI se mýlí, aneb 50let slepé cesty po desíti letech
- Ochrana zesilovače
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR PC a step down
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR PC expertem
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR Lingvistou
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR trapně perlí
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR a Curieova teplota (Tc)
- Ceník zesilovačů III. tisíciletí, zesilovačů HQQF (únor 2019)
- Bezpečnostní rizika v Česku, aneb konec volné soutěže
- Bastlírna a všeuměl Team boss EKKAR stále perlí ...
- Závěrečný 23. článek v Praktické elektronice AR 12/2018
- Již 22. článek v Praktické elektronice AR 11/2018
- 7nm AMD finišuje v TSMC, Intel stále v nedohlednu
- Moduly a díly audio-zesilovačů
- Již 21. článek v Praktické elektronice AR 10/2018
- Jubilejní 20. článek v Praktické elektronice AR 09/2018
- Horko a Team boss EKKAR opět na EB radí
- 19. článek v Praktické elektronice AR 08/2018
- 18. článek v Praktické elektronice AR 07/2018
- Topologie Federmann opět hýbe internetem?
- 17. článek v Praktické elektronice AR 06/2018
- Rébus s ECC81 a opět EKKAR
- Ceník zesilovačů III. tisíciletí, zesilovačů HQQF
- USA odstupují od jaderné dohody s Íránem, světová ekonomika se otřásá v základech!
- 16. článek v Praktické elektronice AR 05/2018
- 15. článek v Praktické elektronice AR 04/2018
- 14. článek v Praktické elektronice AR 03/2018
- Internetové reakce na PE-AR květen 2018, EKKAR stále ve střehu
- NOVIČOK a konspirace?
- Petro-Yuan přichází, konec hegemonie dolaru?
- Elektronkový předzesilovač HQQF-55-510 opět trochu jinak
- Předzesilovače a charakteristiky RIAA stále dokonaleji a stále jinak
- RIAA dnešních dnů vs. Actidamp, EKKARovy rady nadevše
- Je všechno jenom náhoda?
- 13. jubilejní článek v Praktické elektronice AR 02/2018
- Malé ohlédnutí nejen za rokem 2017...
- 12. výroční článek v Praktické elektronice AR 01/2018, PF 2018
- DIN stále žije
- 11. článek v Praktické elektronice AR 12/2017
- Bastlírna opět ve starých kolejích a všeuměl EKKAR opět perlí
- 10. článek v Praktické elektronice AR 11/2017
- Cena Bastlířů 2017 - Vyhodnocení komentuje EKKAR
- 8. článek v Praktické elektronice AR 09/2017
- 9. článek v Praktické elektronice AR 10/2017
- 7. článek v Praktické elektronice AR 08/2017
- Výroba tranzistorů v ČSSR podle EKKARa
- 6. článek v Praktické elektronice AR 07/2017 a co dál?
- Měření FFT, pokořena hranice -300dB!
- 6. článek v Praktické elektronice AR 07/2017
- Proudová ochrana audio zesilovače
- Výroba elektronek v ČSSR podle EKKARa