Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

 

Microsoft ohlašuje 20. Srpen jako konec možnosti volně získat Windows 7 Release Candidate. Není tomu dávno, co jsem ohlašoval příchod první beta-verze nového operačního Windows Viena, Windows 7 přichází. Dnes máme k dispozici RC verzi a ostrá verze na sebe nenechá dlouho čekat.

 

Výhled

Co nového Windows 7, alias Viena přinese. jsem již nastínil v článcích DirectX 11 již klepe na dveře a OpenCL 1.0 . V článku Velmi dlouhá cesta k DirectX 11 a OpenCL 1.0 byla popsána historie zásadních změn a pohledu na segment centra dění ve výpočetní technice. Samozřejmě nesmím opomenout ani pohled do budoucna, o který jsem se pokusil v článku Quo vadis Sandy Bridge & Bulldozer

Historie

CPU (central processing unit) se v minulosti stala základem všech PC. Krom samotného CPU, čili procesoru nesmíme opomenout ani OS (operační systém), který umožňuje procesoru zdárně vykonávat mnohé operace. Většina zajímavých a hlavně výkonných operací se většinou postavila jako softwarové a mnohokráte se pak opakovaly, postupem času tyto operace výrobci procesorů zahrnuli do vlastní architektury procesoru a vznikaly různé HW podpory známé jako SSE1÷SSE4, kde panovala mezi AMD a Intelem jistá shoda. Nesmíme však zapomenout, že vše začalo AMD se svou 3DNow!

 

Zlom?

Když AMD ohlásilo SSE5 a přizvala Intel ke spolupráci, ten na tuto výzvu nereagoval a odmítl se podílet na tomto HW kroku. Na toto téma, jsem napsal článek, s poněkud komplikovaným názvem AMD normalizuje hardwarovou škálovatelnost softwaru a následně AMD K10 přináší 128bitový SSE5 instrukční soubor.

Čas pokročil a Intel pochopil, že nový trend je nezadržitelný. Nejdříve se zdálo, že Intel postaví vlastní, neslučitelnou platformu, ale jak bývá zvykem, nakonec došlo k jisté shodě a platforma je slučitelná viz již zmiňovaný článek Quo vadis Sandy Bridge & Bulldozer.

 

Závěr

Co napsat závěrem, krom samotných odkazů na stažení Windows 7 Release Candidate a hlavně platného klíče. Download the 32-bit (x86) version Download the 64-bit (x64) version

Využívat se dá RC verze až do 1 června 2010, jisté omezení ve formě vypnutí PC po dvou hodinách provozu se dá čekat od 1. března 2010.

 

V minulosti vzniklo něco, čemu se říká X86 kompatibilní, to je právě to co dělá DOS či Windows kompatibilní, ale je to rovněž to co deklasuje výkon procesoru a dělá jej stále složitější. Mnohé ne X86 kompatibilní procesory dosahují mnohonásobně lepšího poměru výpočetního výkonu a energetické náročnosti.

Jedním z takových ne X86 kompatibilním procesorem je i GPU, grafický procesor, který neustále extrémně navyšuje svůj výkon, většinou značnou paralelizací a přidáváním stream procesorů.

Není divu, že CPU se svými cca 4 jádry, pak nemůže nikterak konkurovat cca tisícovce jader v GPU. Problém je v tom, že je musí umět CPU do práce zapojit. Tato spolupráce stojí a padala většinou na použití speciálních a placených programů jako je CUDA apod.

Pokud Microsoft se svou X86 kompatibilitou působil jako stále větší brzda výkonu procesorů, dnes by mohl tuto brzdu alespoň trochu uvolnit a do práce procesoru pustit mnohé koprocesory, GPU nevyjímaje. Jak se to novému OS Windows 7 povede či nikoliv zůstává zatím velkou otázkou.

 

 

Související články

Zdroj: Microsoft, AMD64 Architecture Programmer’s Manual Volume 6: 128-Bit and 256-Bit XOP, FMA4 and CVT16 Instructions, 128-Bit SSE5 Instruction Set

 

Diskuse k článku

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz